Çinli Atletler 2022 Kış Olimpiyatlarına Isınıyor

Çinli Atletler 2022 Kış Olimpiyatlarına Isınıyor

Çin, Kış Olimpiyat Oyunları'nı 2022 yılına kadar spor faaliyetlerinin ana akımına dönüştürmeyi hedefliyor. Bu kapsamda Pyeongchang'daki 2018 Kış Olimpiyat Oyunları Çinli atletlerin seviyelerini belirlemede önemli bir test niteliğinde olacak.

Pyeongchang'daki 2018 Kış Olimpiyat Oyunları'na 5 spor dalında 55 müsabakaya 82 atletle katılan Çinli heyet, ön hazırlıklarını başarıyla tamamladılar. Çinli heyet, dünyanın en iyilerinden öğrenirlerken kendi en iyi performanslarını da göstermek için Pyeongchang'da bulunuyor.

Çin Spor Genel Müdürlüğü Başkanı Gao Zhidan, çoğu uluslararası kış sporları güçleriyle karşılaştırıldığında nispeten daha zayıf bir temelden geldiklerini söyledi. Hedeflerinin uluslararası seçkin profesyonellerle yan yana mücadele ederken aynı zamanda öğrenmeye devam etmek olduğunu ifade eden Gao, buna rağmen hiçbir zaman madalya için mücadeleden vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

Dünya şampiyonu buz pateni çifti Sui Wenjing ve Han Cong, erkekler 500 metre patende Wu Dajiang, serbest stil kayakta dünya şampiyonu Xu Mengtao Çin'in altın madalya umutlarını besleyen en parlak sporcuları arasında yer alıyor.