Çin: Kuzey Kore'nin Moon Jae-in daveti olumlu bir adım

Çin: Kuzey Kore'nin Moon Jae-in daveti olumlu bir adım

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Kuzey Kore'nin (KDHC) Güney Kore (KC) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in davetini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Geng Shuang olağan basın toplantısında, aynı köklere sahip Kuzey Kore ile Güney Kore'nin ilişkilerini iyileştirerek, uzlaşma ve işbirliği sağlamasının iki tarafın temel çıkarlarına uygun olduğunu ifade etti. Geng, iki ülke arasındaki iyileşmenin ayrıca, bölgesel barışa ve kalkınmaya faydalı olduğunu dile getirdi.

Şu an Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki ilişkilerde ve Kore Yarımadası'ndaki durumda yumuşama eğilimi görüldüğünün altını çizen Sözcü, bu eğilime büyük değer verilerek korunması gerektiğine işaret etti.

Sözcü, geçen hafta Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin, Kış Olimpiyatları sırasında yakanan diyaloğun düzenli hale getirilmesinin önemine değindiğini vurguladı.

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki iletişimin başka ülkeler ile ilişkilere, özellikle Kuzey Kore-ABD ilişkisine, genişlemesi gerektiğine dikkat çeken Geng, Güney-Kuzey ilişkilerini iyileştirme çabalarının da Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması çabalarına dönüştürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.