Türkiye-ABD İlişkileri ve Tillerson Ziyareti

Türkiye-ABD İlişkileri ve Tillerson Ziyareti

Dış politika uzmanı Özdemir Akbal, Türkiye ve ABD ilişkilerinin geleceğini değerlendirdi. Akbal, Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster'ın ziyareti sonrasında yapılan açıklamada, orta vadede stratejik ilişkilerin devamı yönünde bir niyet beyanının söz konusu olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir Amerikan müttefiki olduğunu ve iki devlet arasında bir ittifak ilişkisi olduğunu dile getirdi. CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet programında Özdemir Akbal, ABD – Türkiye ittifakının yanı sıra da PYD yapılanmasının silahlı kanadı ve politik tarafı dolayısıyla da arada ciddi bir ihtilafın mevcut olduğunun altını çizdi. Akbal, "sıkıntılı bir dönem içinden geçiliyor olsa da orta vadedeki yaklaşıma bakıldığında, taraflarca herhangi bir problem yaşanmak istenmediği taraflarca beyan ediliyor. Ancak burada atılacak adımların Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin lehinde ortaya çıkması da en az bu beyanın ortaya atılması kadar değerli" şeklinde konuştu.

"Tillerson ile oturulacak masada Türkiye'nin eli kuvvetli"

Özdemir Akbal, Tillerson'un buraya Kuveyt'ten geldiğini belirterek, Türkiye'deki ajanslara PYD'ye 550 milyon dolar yardım yapıldığına dair haberler, analiz yapmayı zorlaştıran bir durum ortaya çıkarttığını dile getirdi. Akbal, Tillerson'un Kuveyt'te katıldığı toplantının Irak'ın yeniden yapılandırılması ile ilgili olduğunu ifade ederek, bunun aynı zamanda İŞİD'le mücadele çerçevesinde Irak'ın kuzeyinden Suriye'nin kuzeyine kadar olan bir alanı kapsadığını ve Pentagon'un teklifinin 1,4 milyar dolarlık bir bütçe olduğunu ifade etti. Özdemir Akbal, "bu bütçenin Suriye'yi ilgilendiren kısmı 550 milyon dolar ve Tillerson geldiği zaman tüm bunlar masaya yatırılacak. Tillerson masaya oturduğunda tabii ki ABD'nin çıkarları doğrultusunda hareket etmeye çalışacak, ama ABD'nin de bölgede Türkiye ile hareket etme zorunluluğu, masada Türkiye'nin elini kuvvetlendiren bir yapıyı ortaya çıkarmış oluyor" ifadelerini kullandı.

"TSK sivilleri öldürüyor olsaydı 11 şehidimiz halâ yaşıyor olurdu"

Akbal, Menbiç konusunda ABD'nin oradan vazgeçmeyeceğini ve Ankara'nın da bu durumda farklı bir pozisyon belirlemeyeceğini düşündüğünü belirterek, çözümün ABD ile Türkiye'nin ortak bir noktada birleşerek, bu ortaklık çerçevesinde tasarlanan ortak bir harekât ile olabileceğini dile getirdi. Özdemir Akbal, bu harekatta Türkiye'nin kendini çok iyi ifade ettiğini, özellikle de Türk Silahlı Kuvvetlerinin Genel Kurmay Başkanlığı vasıtasıyla yaptığı açıklamalarda Birleşmiş Milletler'in 51. maddesine yapılan vurgunun Türkiye için önemli bir dayanak noktası olduğunu belirtti. Akbal, "sivillerin öldürüldüğünü iddia ediyorlar, eğer Türkiye Cumhuriyeti Devleti yapmış olduğu operasyonda sivillerin hassasiyetini taşımasaydı, geçen gün şehit verdiğimiz o 11 babayiğit hala hayatta olurdu ve hatta TSK Afrin merkeze çoktan girmiş olurdu ama bunu yapmak yerine bu insanlar kendi hayatlarından vazgeçerek sivilleri kolluyorlar" ifadelerini kullandı. Özdemir Akbal, bu tür iddiaların özellikle batılı ülkelerde gündeme getirildiğinin altını çizerek, "Türkiye'nin operasyonu başlatma ve sürdürme kriteri o kadar haklı gerekçelere dayanıyor ki bu söylemler önemini yitiriyor" şeklinde konuştu.