Geleneksel Bian Nakışı Canlandırılıyor

Geleneksel Bian Nakışı Canlandırılıyor

Henan eyaletinin Kaifeng kentine özgü Bian nakışı, Çin'in geleneksel nakış sanatlarından biri. Zarif, şık ve renkli özellikler taşıyan Bian nakışı, Song Hanedanı (960-1279) döneminden itibaren ülke çapında ün kazanmıştır.

Bian nakışının maddi olmayan kültürel miraşçısı ve Kaifeng kentinin Bian Nakışı Derneği Başkan Yardımcısı Han Yuqin, yeni tema üzerinde araştırma yapıyor. 1992 yılında Brunei Kralı Portresi adlı nakış eserini işleyen Han Yuqin, Bian nakışı portre alanında öncülük yaparak geleneksel sanatta yaratıcılığa imza attı. İnsan figürü konulu eserler, günümüzde Bian nakışının bir ana çeşidi oldu, böylece Bian nakışının ünü ile sosyal etkisi de artırıldı.

Han Yuqin verdiği ropörtajda, ömür boyunca Bian nakışıyla uğraşacağını ve bu mesleği içten sevdiğini belirtti. Bian nakışının geleceğinin daha iyi olacağını ve daha fazla gence Bian nakışını aktarabileceğini ümit ettiğini dile getiren Han Yuqin, Bian nakışının ülkeye ve dünyaya tanıtılması ve tekniğinin dünyada zirveye çıkarılmasını istediğini ifade etti.