Xinjiang'da Güneş Ve Rüzgâr Enerjisinden Elektrik Üretimi Ülkede İkinci Sırada

Xinjiang'da Güneş Ve Rüzgâr Enerjisinden Elektrik Üretimi Ülkede İkinci Sırada

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde elektrik üretim kapasitesi 2017 yılının sonu itibariyle 82 milyon 199 bin kilovata ulaştı. Bu sayının 34 milyon 52 bin kilovatlık kısmı, yeni enerji veya yenilenebilir enerjiden elde edildi. Günümüzde Xinjiang'daki rüzgâr ve güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi, Çin'in ikinci sırasında yer alıyor.

Edinilen bilgilere göre, Xinjiang'da rüzgâra dayalı elektrik üretim kapasitesi, 18 milyon 354 bin kilovata ulaşarak, bölgedeki tüm elektrik üretim kapasitesinin yüzde 22,5'ini oluşturdu. Güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi ise 9 milyon 76 bin kilovata ulaşarak, toplam elektrik üretim kapasitesinin yüzde 11,1'ini oluşturdu. Hidroelektrik üretim kapasitesi ise 6 milyon 622 bin kilovata ulaşarak, toplam elektrik üretiminin yüzde 8,1'ini oluşturdu.

Elektrik üretim hacmi açısından bakıldığında, Xinjiang genelinde hidro, güneş ve rüzgâr enerjisinden elde edilen elektrik üretimi 65 milyar 950 milyon kilovat saate ulaştı. Bu sayı, bölgede toplam elektrik üretim hacminin yüzde 26,18'ini oluşturdu.

Öte yandan, Xinjiang'dan Çin'in iç kesimine tranfer edilen elektriğin yüzde 36,6'sı ise yeni ve yenilenebilir enerjilerden kaynaklandı.

Xinjiang genelinde geçen yıl gerçekleştirilen toplam enerji tüketiminin 184 milyon ton kömürü bulduğu da belirtildi.