Çin'de 5 Yılda Kentlerde 66 Milyon Kişiye İstihdam Yaratıldı

Çin'de 5 Yılda Kentlerde 66 Milyon Kişiye İstihdam Yaratıldı

Çin'de geride bırakılan beş yılda, kentlerde 66 milyon kişilik yeni istihdam yaratıldığı bildirildi.

İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yin Weimin, son beş yılda, üniversite mezunlarının yüzde 90'dan fazlasının iş bulduğunu, ülkenin üretim kapasitesini azaltmaya çalıştığı sektörlerde çalışan 1,1 milyon kişinin de başka sektörlerde istihdam edildiğini belirtti.

Resmî verilere göre, 2017 sonu itibarıyla Çin'de kentlerdeki işsizlik oranı yüzde 3,9 olarak kayıtlara geçti. Bu oran, 2002'den bu yana kaydedilen en düşük oran oldu.

Veriler, ekonomik yeniden yapılanmanın olumsuz etkilerine ve yavaşlayan büyümeye rağmen, kentsel bölgelerde 2013-2017 arasında her yıl 13 milyondan fazla kişiye iş imkânı sağlandığını ortaya koydu.

2017 yılında kentsel bölgelerde 13 milyon 510 bin yeni istihdam yaratılırken, hükümetin 11 milyon olarak belirlenen hedefinin üzerine çıkılmış oldu.

Çin hükümeti, istihdam alanında istikrarın korunması için üniversite mezunları, engelliler ve göçmen işçilere yönelik bir dizi teşvik politikasına da başvurdu.

Bakan Yin, Çin'in 2018 yılında daha çok kişiye istihdam sağlanabilmesi için istihdam ve girişimcilik politikalarını uygulamaya ve geliştirmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.